توکن امنیتی

توکن امنیتی

یکی از ابزار مرسوم به کار گرفته شده در احراز هویت دو فاکتوری توکن امنیتی یا توکن رمزنگاری می باشد. این توکنها از یک تراشه سخت افزاری (معمولا تراشه هایی که اختصاصا بدین منظور طراحی و ایجاد گردیده اند) و حافظه امن تشکیل شده و می توانند اطلاعات حساس کاربران از قبیل کلیدهای رمزنگاری، گواهی های امضای دیجیتالی و یا حتی اطلاعات بیومتریک را در خود ذخیره سازی کنند. استفاده از آن ها به دلیل هزینه پایین و امنیت قابل قبول در سال های اخیر خصوصا در کشورهای پیشرو در زمینه فناوری اطلاعات گسترش چشمگیری داشته است.
این کاربرد علی الخصوص در مواردی از قبیل بانکداری اینترنتی به حدی شایع شده است که امروزه شاید بتوان آن ها را به عنوان یکی از اجزای لاینفک بانکداری اینترنتی به حساب آورد. همچنین به دلایل ویژگی های فنی و الگوریتم های رمزنگاری بکار گرفته شده در آن ها، می توان این دستگاه ها را با اطمینان در کلیه مواردی که بار حقوقی برای افراد ایجاد می کند (از قبیل امضای اسناد مهم حقوقی) به کار گرفت.در کشور ما نیز در سال های اخیر استفاده از توکن های رمزنگاری کاربردهای فراوانی پیدا کرده است. ثبت اظهارنامه های مالیاتی، استفاده در معاملات بازار بورس، ثبت درخواست های واردات و صادرات کالا در گمرک، ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی و به زودی استفاده از آن ها در بانکداری اینترنتی را تنها می توان به عنوان بخشی از این کاربردها نام برد (نوع دیگری از این توکن ها به نام توکن های رمزعبور یکبار مصرف سال هاست در سیستم بانکی به کار گرفته می شوند).
این توکن ها انواع مختلفی دارند و استانداردهای گوناگونی تا کنون برای آن ها ارائه شده است. معمولا و در صورت نیاز قابلیت اتصال به کامپیوترهای شخصی را از طریق یک رابط الکترونیکی (مانند درگاه USB) دارا هستند، از نظر ابعاد کوچک و قابل حمل می باشند، هزینه ی تهیه آن ها کم و قابل قبول است و با توجه به اینکه امکان ایجاد و ذخیره اطلاعات امنیتی را (حتی به صورت غیرقابل استخراج) دارا بوده و بسیاری از آن ها عملیات رمزنگاری را به صورت سخت افزاری و بر روی تراشه انجام می دهند، امنیت کاربران را تا سطح قابل قبولی تأمین می کنند. همین امر موجب گسترس روزافزون کاربرد آن ها و درخواست برای تهیه آن ها از سوی سازمان های کوچک و بزرگ مختلف بوده است که موجب به وجود آمدن یک بازار رقابتی از رقیبان داخلی و خارجی در این زمینه شده است.
با توجه به نیازی که در این زمینه در سال های اخیر در کشور احساس می شد، بر آن شدیم تا یک محصول با کیفیت و قابل رقابت داخلی طراحی و پیاده سازی نموده و در این رقابت تنگاتنگ با تولیدکنندگان پیشروی ایران و جهان شرکت نماییم. محصول تولیدی شرکت رایان شبکه هامون البرز با نام تجاری نِت بُد (NetBod)، با استفاده از دانش بومی و به کمک جدیدترین ابزارها و امکانات در دسترس تهیه گردیده و با توجه به کیفیت بالا و دانش و تخصصی که در تولید آن به کار گرفته شده، در مدت کوتاهی که از عرضه ی آن می گذرد، با استقبال بی نظیری از سوی کاربران مواجه گردیده است.
توکن امنیتی نت بد گزینه ای مناسب برای استفاده در بانکداری اینترنتی، ذخیره سازی گواهی های کلیدعمومی (مطابق استاندارد X.509 V3)، تولید رمزعبور یکبار مصرف، ورود امن به سامانه های نرم افزاری، شبکه های مجازی خصوصی، ارسال ایمیل، امضای اسناد حقوقی و رمزنگاری فایل ها می باشد.SignBod V2.0 با بهره گیری از فناوری کارت هوشمند، امکان استفاده از مزایای این فناوری را بدون نیاز به دستگاه کارتخوان میسر کرده است. نرم افزارهای موردنیاز جهت کار با توکن بر روی فلش داخلی آن تعبیه شده و امکان مدیریت و استفاده آسان از توکن را فراهم نموده است.
برای آشنایی بیشتر با این محصول اینجا را کلیک کنید.

توضیحات محصول

مشخصات محصول

Product eSecuKey-K100
Dimension 49.8x26x8.25mm
Operating Voltage 5V
Operating Current ≤40mA
Interface 5 years
USB Driver CCID, PC/SC
EEPROM ≥ 64K
System Windows, macOS, Linux
Middleware CSP, CNG, PKCS#11, Minidriver
Standards Compliant X.509 v3 Certificate Storage, SSL v3, ISO 7816
Material AL, PC
Operating Temperature -25 ~+75℃
Material AL, PC